poniedziałek, 25 września 2017

Zmierzając ku Ukrainie...-dzień pierwszy :)

"XLVII Rajd na Raty.Wycieczka autokarowa-Lwów i okolice
25.09 – 30.09.2017 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, pilotaż: Wiktor Gumprecht

W trakcie sześciodniowej wycieczki zwiedzimy Lwów - miasto położone na styku świata łacińskiego i prawosławia, zbudowane przez Rusinów, Polaków, Ormian, Żydów i inne narody. Pod względem architektoniczno-historycznym Lwów można określić jako muzeum pod otwartym niebem – liczy bowiem powyżej 2000 zabytków. W 1998 r. historyczne centrum miasta wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W okolicach Lwowa zobaczymy Żółkiew i Krechów. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Przemyślu i zwiedzimy kopalnię soli w Bochni. Ze względu na pobyt na terenie Ukrainy każdy z uczestników musi posiadać ważny co najmniej przez 6 miesięcy paszport.

Program wycieczki:
25.09.2017 r. -  poniedziałek
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godz. 7.30
Przejazd: Jelenia Góra – Korczowa – Lwów

26-28.09.2017 r. – wtorek – środa – czwartek: Lwów i okolice
Obiekty zwiedzane we Lwowie to m.in.:
• Rynek – otoczony 44 kamienicami różnego wieku i stylu, z których każda to istne cacko architektoniczne z fascynującą historią, pośrodku klasycystyczny Ratusz, w czterech rogach fontanny zdobione rzeźbami
• Katedra rzymskokatolicka - jeden z najstarszych kościołów Lwowa, wnętrze w stylu późnego baroku z cennym wyposażeniem, dekorowane przez najwybitniejszych polskich artystów (Stroiński, Matejko)
• Kaplica kupieckiej rodziny Boimów - najsłynniejsza z kaplic dawnego cmentarza katedralnego, perełka lwowskiej architektury renesansowej
• Katedra ormiańska - wybudowana w XIV w przez kupców ormiańskich, jedna z najpiękniejszych świątyń miasta, sklepienie kopuły zdobi cudowna mozaika według projektu Józefa Mehoffera
• Opera - jeden z klejnotów architektury lwowskiej, wzniesiony w latach 1985-1900 gmach z bogato zdobioną fasadą zachwyca wspaniale dekorowanymi wnętrzami
• Pomnik Mickiewicza - wzniesiony w 1904 r. na placu, który po II wojnie światowej otrzymał imię poety, jest uważany za jeden z najpiękniejszych mickiewiczowskich pomników na świecie
• Dworzec Lwowski – eklektyczny dworzec wzniesiony w latach 1899-1904 jest jednym
z najcenniejszych zabytków polskiej architektury i techniki początków XX wieku   
• Wysoki Zamek - najwyższa góra Lwowa, na szczycie usypanego tu w II połowie XIX wieku kopca Unii Lubelskiej znajduje się niewielki taras, z którego rozpościera się czarujący widok miasta
• Katedra św. Jura - najważniejsza świątynia unicka i siedziba metropolity greckokatolickiego, uznawana za jeden z najdoskonalszych pomników sztuki epoki późnego baroku.
• Cmentarz Łyczakowski - największy lwowski cmentarz, na którym znajduje się ponad 300 tysięcy nagrobków, wiele z nich ma wyjątkową wartość artystyczną, gdyż są dziełem wybitnych rzeźbiarzy. Spoczywa tu wiele osobistości świata sztuki, kultury, nauki, których dokonania i aktywność wpisały się trwale w historię. Jest to najlepiej zachowana polska nekropolia na Ukrainie i zarazem jedna z najważniejszych nekropoli w dziejach kultury polskiej.
• W południowo-wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Obrońców Lwowa - "Orląt Lwowskich", którzy zginęli w czasie walk w latach 1918-1920. Po zajęciu Lwowa przez wojska radzieckie miejsce to było regularnie grabione i niszczone. W latach 70-tych postanowiono cmentarz ostatecznie zlikwidować przy pomocy czołgów i ciężkich maszyn budowlanych – to wtedy zniszczeniu uległa praktycznie cała architektura nekropolii, a teren zamieniono na wysypisko śmieci. W 1989 roku rozpoczęto trwającą do 2005 roku odbudowę cmentarza.
W pobliżu Lwowa odwiedzimy dwie miejscowości:
-Żółkiew – urokliwe renesansowe miasto założone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jako jedno z niewielu dawnych kresowych miasteczek zachowało pewien galicyjski klimat. Nie widać tutaj znaków socjalistycznych kanonów zabudowy, które pozbawiały miasta duszy i harmonii. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest okazała kolegiata św. Wawrzyńca z grobowcami Żółkiewskich i Sobieskich, stopniowo przywracany do dawnej świetności jest renesansowo-barokowy zamek, ulubiona rezydencja króla Jana III Sobieskiego (tu odbyło się główne świętowanie wiktorii wiedeńskiej). Godna uwagi jest renesansowa synagoga o charakterze obronnym, jedna z najpiękniejszych świątyń żydowskich (dowodem jest fakt, że cztery jej wierne kopie wybudowano w Izraelu), cerkiew św. Trójcy (wpisana na listę UNESCO) oraz pozostałości obwarowań – bramy Zwierzyniecka i Krakowska.
-Krechów – atrakcją tej niewielkiej wsi jest duży warowny klasztor bazylianów w kształcie nieregularnego pięcioboku otoczony murem obronnym, znajdują się tu dwie ikony: św. Mikołaja i MB Werchrackiej uznawane przez pielgrzymów za cudowne.
29.09.2017 r. - piątek
Przejazd: Lwów – Medyka – Przemyśl – Rzeszów
Przemyśl – zwiedzanie rozpoczynamy od znajdującego się w Siedliskach pod Przemyślem fortu Salis Soglio, jednego z najlepiej zachowanych fortów dawnej Twierdzy Przemyśl. Była to jedna z największych twierdz nowożytnej Europy. Forty zniszczone w dniu kapitulacji twierdzy - 22 marca 1915 r, istnieją jako malownicze ruiny w krajobrazie niezmienionym od czasów I wojny światowej
Po zwiedzeniu fortu jedziemy na górujące nad Przemyślem wzgórze Zniesienie, nazwane tak dla upamiętnienia pokonania, czyli „zniesienia” w tym miejscu atakujących miasto Tatarów. Z pobliskiego Kopca Tatarskiego podziwiamy wspaniałą panoramę miasta i okolic.
W centrum miasta oglądamy dwie katedry – rzymskokatolicką i greckokatolicką oraz Rynek z zabytkową zabudową. W pobliżu rynku zwiedzamy znajdujące się w barokowej Wieży Zegarowej jedno z najciekawszych muzeów w regionie – Muzeum Dzwonów i Fajek (fajki i dzwony produkowano w Przemyślu od stuleci, w mieście działa nadal kilkunastu wytwórców fajek oraz dwóch ludwisarzy). Na zakończenia udamy się na starannie odrestaurowany dworzec kolejowy, jeden z najpiękniejszych w Polsce.
W Rzeszowie po kolacji oglądamy pokaz fontanny multimedialnej. Otwarta w 2013 roku jest trzecią co do wielkości budowlą tego typu w Polsce i jedną z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie. Każdy spektakl zawiera w sobie mieszaninę elementów wodnych, świetlnych (przy użyciu m.in. tzw. ekranu wodnego) i dźwiękowych, dodatkowo wspomaganych laserami i dekoracyjnym dymem.
30.09.2017 r. – sobota
Przejazd: Rzeszów – Bochnia – Jelenia Góra
Bochnia – zwiedzamy tu podziemną trasę turystyczną w najstarszej kopalni soli w Polsce (działa od 1248 roku) poznając historię wydobycia soli i trud pracy górniczej. W 2000 r. obiekt został wpisany na listę Pomników Historii, a w 2013 na listę UNESCO.
Przyjazd do Jeleniej Góry około godz. 21

Uwaga: każdy z uczestników musi posiadać ważny co najmniej przez 6 miesięcy paszport.
Koszt wycieczki: 820,00 zł
Cena obejmuje: autokar, noclegi (pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami), 
wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja), 
ubezpieczenie NNW, KL (na Ukrainie), obsługę przewodnicką 
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86  
- zaliczka w wysokości 400,00 zł – w dniu zapisu 
- dopłata w wysokości 420,00 zł – do dnia 18.08.2017 r.
Koszty biletów wstępu (około 120 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie
Uwaga: ze względu na inflację na Ukrainie i wahania kursu hrywny cena może nieznacznie wzrosnąć."

I stało się.Wstajemy tuż przed 4-tą rano.Radek idzie po pasztety i zaraz wraca z wielką,ciężką reklamówką.Są w niej dwie blaszki z pasztetami.Edziu się postarał :)
Nie kładziemy się już,spokojnie zjadamy śniadanie,pijemy kawę,robimy kanapki i kończymy pakowanie.Decydujemy że na umówione miejsce pojedziemy samochodem,żeby nie dźwigać tego wszystkiego,a później Radek odstawi autko i przyjdzie pod Teatr.Skoro wszystko zostało ustalone,to zanosimy bagaże do samochodu i jedziemy.Kiedy przyjeżdżamy na miejsce,okazuje się że nie jesteśmy pierwsi,jest już kilka osób.Witamy się,wypakowujemy bagaże,Radek wsiada do samochodu i wraca nim do domu,by po niedługim czasie dołączyć do mnie.
Im bliżej godziny odjazdu,tym więcej nas jest,a kiedy przyjeżdża nasz autokar to jesteśmy już w komplecie.Radek pakuje nasze torby do bagażnika,a ja zajmuję ulubione miejsca.Gdy wszyscy już siedzą wygodnie,Wiktor sprawdza obecność i ruszamy ku nowej przygodzie :)












Podróż mija nam w wyśmienitych nastrojach.Wiktor przedstawia plan wycieczki i opowiada o miejscach przez które przejżdżamy.Co jakiś czas zatrzymujemy się na sikundę,ale dłuższy postój mamy nieopodal lotniska Kraków-Balice.Kierowcy też muszą odpocząć.
Wysiadamy z autokaru,rozprostowujemy kości,przechadzamy się niespiesznie,przyglądamy się startującym i lądującym samolotom i robimy zdjęcia.Oczywiście przy okazji jest sikunda,kawa i małe co nieco do zjedzenia.Po przerwie,wsiadamy do autokaru i jedziemy dalej.Przed nami Tuczempy.


































Podróż do Tuczempów mija nam szybko i bezproblemowo.Na miejscu jesteśmy z dużym zapasem czasowym,więc Wiktor wykorzystuje ten czas i zbiera pieniądze na wstępy,a my robimy sobie sesje zdjęciowe.Tuż przed 17-tą zostaje podana obiadokolacja.Siadamy więc do stołu i posilamy się.Spokojnie,bez pośpiechu zjadamy obiiadokolację,a po niej idziemy do autokaru,pora jechać dalej.Przed nami granica w Korczowej.
























Podróż do Korczowej mija nam szybko.Aby móc jechać dalej siedzimy w atokarze dwie godziny.Najpierw godzina po polskiej stronie,a później druga godzina po stronie ukraińskiej.Dwie godziny to niezły czas czekania na granicy,więc szczęśliwi jedziemy dalej.Przed nami Rzęsna Ruska (Рясне-Руське)-tu w Hotelu Podkowa mamy noclegi.Na miejsce docieramy dość szybko,meldujemy się w hotelu,odbieramy klucze do pokojów i idziemy się rozpakować.Zanim jednak pójdziemy spać,schodzimy do restauracji na piwo.


































Przy ukraińskim piwku i w miłym towarzystwie,wieczór mija nam szybko.W wyśmienitych nastrojach wracamy do pokoju,kąpiemy się i idziemy spać.Jutro czeka nas kolejny piękny dzień z nowymi miejscami :)
Do zobaczenia jutro :)

Danusia i Radek :)


2 komentarze: