sobota, 16 kwietnia 2016

Szyszak w Bukowcu :)

 Najpierw przyszło zaproszenie od Krzysztofa.

"Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy Przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu
Zaprasza na Sympozjum popularno-naukowe

Turystyczne wykorzystanie Karkonoszy

Termin: Sobota, 16 kwiecień 2016 r. godz. 11.00
Miejsce: Pałac w Bukowcu
Organizacja i prowadzenie: Krzysztof Tęcza i Witold Szczudłowski
Program
11.00 Przywitanie uczestników – rozpoczęcie sympozjum
Referaty:

Ivo Łaborewicz – Schroniska górskie w Karkonoszach
Zygmunt Jała i Dorota Wojnarowicz – GIS w praktyce – Geoportal Karkonoszy
Krzysztof Tęcza – Turystyka i sporty zimowe w Karkonoszach
Koncert zespołu Szyszak

Sympozjum będzie towarzyszyć:

wystawa „Schroniska turystyczne Karkonoszy” użyczona przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze
wystawa „Sanie rogate” na starych pocztówkach ze zbiorów Mirosława Góreckiego
wystawa malarstwa Jolanty Olszewskiej
wystawa lasek karkonoskich Jerzego Szymona Gaja
Przerwa kawowa i wymiana poglądów."

Postanowiliśmy wziąć w nim udział.
W sobotni ranek,trochę się lenimy.Podglądamy "nasze" pustułki jak się krzątają w gnieździe i na ceglanej półce.Widok jest piękny :)
Wciąż nie wiemy,która para się zagnieździła....wszystko wskazuje,że to młoda para,ale i stare pustułki nie dają za wygraną...
Jemy śniadanie,pijemy kawę i co rusz zaglądamy na ptaki,robiąc zdjęcia przez szybę.
Kiedy jesteśmy gotowi,wsiadamy do samochodu i jedziemy najpierw na cmentarz.Po zapaleniu zniczy,modlitwie i chwili zadumy,opuszczamy cmentarz,wsiadamy do autka i jedziemy-tak mi się wydaje nie do Bukowca,ale do Łomnicy.Patrzę zdziwiona na Radka,a On wzruszył ramionami i stwierdził,że mamy jeszcze trochę czasu,więc możemy obejrzeć kiermasz wiosenny przy pałacu.Nie sprzeciwiam się.Parkujemy samochód,bierzemy aparat i idziemy obejrzeć co znajduje się na kiermaszowych kramach.






















I cóż??? Kramy w większości dopiero się rozstawiają-jest zimno,więc nie jest to dziwne.Przechadzamy się od jednego kramu,do drugiego.Oglądamy piękne szkło,mnóstwo serów,miodów,rzeźb drewnianych,aniołków robionych na szydełku.pachnących mydełek,malowanych garnków,roślin ozdobnych i kwitnących i całego mnóstwa innych rzeczy.Jest tego sporo i pewnie będzie jeszcze więcej,ale my powoli kierujemy się do samochodu.






















Jednak,zanim pojedziemy dalej,idziemy jeszcze zobaczyć czy przed pałacem w dalszym ciągu są tulipany.No cóż,jesteśmy lekko zawiedzeni,bo klomb w kształcie kwiatka nie ma tulipanów :(
Zaglądamy jeszcze w miejsce,gdzie ma stanąć Dom Modlitwy,przeniesiony z Rząśnika-też niewiele tu się dzieje,ale takie prace potrzebują czasu....
Po takim spacerku,wsiadamy już autka i jedziemy do Bukowca :)
Droga mija nam bezproblemowo.Zostawiamy samochód na parkingu i idziemy do pałacu.
Na schodach dostrzegamy Krzysztofa.Podchodzimy do Niego,witamy się i wchodzimy do środka.










Od razu kierujemy się do sali,w której odbywają się takie sympozja.Witamy się ze znajomymi,których jest sporo.Rozmawiamy chwilę z Nimi i zajmujemy sobie miejsca.Czekając na rozpoczęcie sympozjum,robię zdjęcia,przechadzamy się po sali,witamy się z nowo przybyłymi-Wiktor z Majeczką na galowo-jesteśmy zaskoczeni,ale widać tak ma być.
Po niewielkim opóźnieniu,Krzysztof podchodzi do mikrofonu i oficjalnie wita wszystkich.Przedstawia przebieg dzisiejszego sympozjum i na środek zaprasza pana Marka Obrębalskiego - Radnego Sejmiku Dolnośląskiego,który przybył dziś do Bukowca by wręczyć dwie Srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.W ciszy wysłuchujemy przemówienia:
"Szanowni Państwo, Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego następującym osobom:
Panu WIKTOROWI GUMPRECHTOWI
Pan Wiktor Gumprecht od 20 lat zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem „Rajdu na Raty”, czyli wycieczek turystycznych, w których każdego roku uczestniczy kilka tysięcy osób. Dzięki tej inicjatywie dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe spędzają wolny czas na łonie natury i dbają o kondycję fizyczną. Pan Wiktor swoją działalnością społeczną przyczynia się do umacniania więzi międzyludzkich, do rozwoju współpracy lokalnych społeczności, jego praca wpływa na podnoszenie poziomu wiadomości o naszym regionie i o świecie, co buduje tożsamość regionalną Dolnoślązaków, za co bardzo serdecznie dziękujemy."-i wyjaśniło się galowe ubranie.
Wstajemy i bijemy brawo!!! Gratulacje Wiktorze!!!!
Odznaczenie zostaje przypięte,okolicznościowy dyplom wręczony,uściski dłoni,kwiaty i brawa !!! Kiedy owacje ucichną pan Marek Obrębalski wyczytuje kolejną osobę,a jest nią:
Pan KRZYSZTOF TĘCZA
"Pan Krzysztof Tęcza od lat zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem seminariów i sympozjów poświęconych historii i życiu społecznemu na terenie Dolnego Śląska. Organizuje spotkania z wybitnymi regionalistami, którzy przekazują swoją wiedzę młodzieży, turystom oraz nauczycielom. Do tej pory zorganizował 16 takich spotkań, w których wzięło udział 142 wykładowców i ponad 1200 słuchaczy. Od 36 lat organizuje i prowadzi wycieczki piesze, górskie i krajoznawcze. Zajmuje się również prowadzeniem działań promocyjnych, mających na celu ukazanie Dolnego Śląska jako atrakcyjnego i wartego odwiedzenia regionu. Upublicznia materiały opisujące historię, zabytki, obiekty przyrodnicze i inne atrakcje Dolnego Śląska, w swoim dorobku ma ponad 2 800 publikacji.
Działalność społeczna Pana Krzysztofa przyczynia się do budowania przynależności regionalnej nas Dolnoślązaków, za co bardzo serdecznie dziękujemy."-przemówienie Pana Marka Obrębalskiego

Wstajemy i bijemy brawo!!! Gratulacje Krzysztofie!!!
Odznaczenie zostaje przypięte,okolicznościowy dyplom wręczony,uściski dłoni,kwiaty i brawa !!!!
Po tak uroczystej części,Krzysztof prosi na środek pana Przewodniczącego Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK pana Szymona Bijaka,który po krótkim wstępie,uroczyście wręczył legitymację Instruktora Krajoznawstwa Regionu  Ani Tęczy-żonie Krzysztofa.Znów brawa i gratulacje !!!!


































































Po tych uroczystościach,na środek zostaje zaproszony pierwszy prelegent,Pan Ivo Łaborewicz.Tematem,który dziś ma do omówienia to "Schroniska górskie w Karkonoszach".Na ekranie wyświetlane są zdjęcia starych i nowych schronisk.Pan Ivo opowiada jak w naszych Karkonoszach,na przestrzeni wieków zaczęły powstawać i funkcjonować schroniska.Słuchamy i oglądamy.Dodatkowo w sali na stojakach umieszczone zostały tablice z opisami niektórych karkonoskich schronisk.Po prelekcji,dziękujemy Panu Ivo gromkimi brawami.










Kolejnymi prelegentami są Zygmunt Jała i Dorota Wojnarowicz,a tematem "GIS w praktyce-Geoportal Karkonoszy".

Pierwszy zabrał głos Pan Zygmunt Jała,który w bardzo przystępny sposób tłumaczy co to jest GIS.

"System Informacji Geograficznej (ang. Geographic Information System, GIS) – system informacyjny służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, którego jedną z funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego. Każdy system GIS składa się z: bazy danych geograficznych, sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz twórców i użytkowników GIS. W przypadku, gdy System Informacji Geograficznej gromadzi dane opracowane w formie mapy wielkoskalowej (tj. w skalach 1:5000 i większych), może być nazywany Systemem Informacji o Terenie (ang. Land Information System, LIS).
Szeroką grupę zastosowań GIS stanowi wszelkiego typu ewidencja – gruntów, budynków, a ogólnie rzecz biorąc wszelkiego rodzaju zasobów. Szczegółowe informacje tego typu wykorzystują urbaniści, geodeci, konstruktorzy. Zastosowanie warstwowej organizacji map umożliwia łatwą modyfikację jedynie wybranych obiektów, bez konieczności przerysowywania całej mapy. Komputerowa ewidencja własności gruntów z powodzeniem może zastąpić tradycyjną, prowadzoną za pomocą rejestrów i map geodezyjnych (katastralnych).
Inną grupę zastosowań stanowi wykorzystanie GIS do przetwarzania informacji o lokalizacji wszelkiego rodzaju zjawisk, zwłaszcza tych cechujących się znaczną zmiennością w czasie. GIS są bardzo wygodnym zjawiskiem w rejestracji poziomów emisji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dla potrzeb monitoringu środowiska naturalnego akwizycja danych dla GIS może być prowadzona z wykorzystaniem zdalnych czujników i urządzeń pomiarowych sterowanych komputerowo. W tej grupie zastosowań mieści się również wykorzystanie GIS do analizy i obrazowania danych o charakterze statystycznym, takich jak np. zagrożenie przestępczością, występowanie chorób, struktura użytkowania gruntów.
GIS mogą również być bardzo wygodnym narzędziem do przetwarzania danych o infrastrukturze technicznej terenu, tj. o sieciach wodociągowych, gazowniczych, energetycznych, liniach komunikacyjnych. Dane tego typu wymagają częstych modyfikacji. Ponadto wymagana jest ich duża dokładność i aktualność. GIS umożliwiają spełnienie tych wymagań. Ten obszar zastosowań związany jest z technologią zwaną (Automated Mapping/Facilities Management), czyli w skrócie AM/FM."-fragmenty teksu z Wikipedii.












Po Panu Zygmuncie,głos zabrała Pani Dorota Wojnarowicz,która przedstawiła nam jak działa Geoportal Karkonosze.
Wszystko o Geoportalu można znaleźć tu: http://kpn123.gridw.pl/
Kończąc swoją prelekcję,Pani Dorota rozdała krzyżówki do rozwiązania i powiedziała,że pierwsze trzy osoby,które na Jej adres mejlowy wyślą prawidłowe rozwiązanie,otrzymają upominki.I takie nagrody-upominki dostali nasi znajomi Wiola i Paweł-Gratulacje!!!!














































Po prelekcji Pani Doroty,ogłoszono krótką przerwę na kawę,herbatę,ciastka.Po tej króciutkiej przerwie,zabrał głos Krzysztof Tęcza.Temat dzisiejszej Jego prelekcji to: Turystyka i sporty zimowe w Karkonoszach.
W bardzo przystępny sposób opowiedział o tym jak po naszych Górach zaczęli wędrować ludzie i jak turystyka zaczęła się rozwijać i to nie tylko latem,ale i zimą.Przy okazji prelekcji Krzysztofa,oglądamy też zdjęcia z różnych wędrówek Krzysztofa po Górach.










Kiedy Krzysztof kończy swoją prelekcję,znów mamy krótką przerwę.Potrzebna jest Zespołowi "Szyszak"-członkowie siedzieli obok nas-na przebranie i ustawienie instrumentów.
O zespole można przeczytać tu: http://szyszak.pl/
I kiedy wszystko jest już gotowe,dookoła nas rozbrzmiewa muzyka :) Zasłuchani w słowa piosenek,nagradzamy każdą gromkimi oklaskami.I tak nie wiedzieć kiedy kończy się koncert Zespołu Szyszak.Wiadomo,wszystko co dobre i miłe,szybko mija...Owacje na stojąco,sprawiają,że Zespół śpiewa piosenkę na bis :) za co oczywiście otrzymuje gromkie brawa :) Na sam koniec,jako ostatnie pożegnanie dla niedawno zmarłego Pana Krzysztofa Mazurskiego,na stoliku postawiono Jego portret,zapalono lampion i Zespół Szyszak zaśpiewał ostatnią dziś piosenkę.














































Kiedy milknie muzyka i Zespół przestaje śpiewać,wszyscy powoli zaczynają się rozchodzić.Podchodzimy do stolika,na którym znajdują się płyty,kupujemy jedną i kolejno idziemy do członków Zespołu po autografy,a na sam koniec jeszcze kilka wspólnych zdjęć i pora jechać dalej.










































Opuszczamy Bukowiec,jedziemy do Karpnik w odwiedziny.Oczywiście nie zapowiadaliśmy się,więc to będzie niespodzianka.
I tak też jest!!! Ciocia zaskoczona ale i szczęśliwa.Witamy się z Nią i spędzamy u Niej kilka godzin.Czas mija niesamowicie szybko,gdy się go spędza w miłym towarzystwie.
Żegnamy się z Ciocią,wsiadamy do autka i jedziemy do domu.






















Tak kończy się nasz niesamowity i piękny dzień :)
Pora na kolejne,więc do zobaczenia niebawem :)


Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i cieplutko,życząc miłej lektury :)

Danusia i Radek :)

P.S.

By obejrzeć i wysłuchać piosenki Szyszaków trzeba wejść tu:
https://picasaweb.google.com/104452894196676741932/16042016rSzyszakWBukowcu?authkey=Gv1sRgCMHB76uolJOztwE#6274239624921407474


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz