sobota, 1 października 2016

Velké Hamry-„Půlstoletí s Cimrmanem“ :) część I.

Po wczorajszej rozmowie Radka z Maciejem,na moje pytanie o jutrzejszy dzień,Radek odpowiedział:-Jedziemy do Czech !!!
Postanowione!!!

"Půlstoletí s Cimrmanem.
Domů Hlasování Všechny články Program
1. 10. 2016 Zahájení jubilejní 50. sezony Divadla Járy Cimrmana
Největší sraz „cimrmanologů“ v ČR a oficiální křest knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“
Kde: Areál Penzionu „U Čápa“ v Příchovicích u Tanvaldu
Slavnost v Tanvaldu začíná už v 9:30 programem pro děti u kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldu-Šumburku a v přilehlém parku. Hry a soutěže pro děti, divadélko. K dobré hudbě orchestru O. V. J. Dixie bude možnost dobrého občerstvení.

Tradiční Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana startuje hned na 3 stanovištích:

1) 8:55 start v Navarově u mostu (u pensionu Rusalka), kde proběhne zároveň se slavnostním startem i slavnost na mostové vyhlídce. Pamětní desku laskavě odhalí cimrmanolog Jiří Plešinger a Zdeněk Svěrák.
Příjezd na slavnostní start je možný z Tanvaldu vlakem v 8:27 (převážet bicykly se umožňuje). Zpět do místa oslav příjezdu Spanilé jízdy, do Tanvaldu, se pěší účastníci budou moci přesunout z Navarova také rychlým vlakem z Prahy s odjezdem z Navarova v 9:47.

2) 10:00 slavnostně startuje Spanilá jízda také ze Zlaté Olešnice Na Vrších opět za milé účasti herců Divadla Járy Cimrmana.
Přesun z Navavarova na Vrcha bude velocipedistům ulehčen převozem jejich kol.

3) 9:30 do 10:30 Mezistart Hamrska - Minimuzeum Na Mlatě se slavnostním otevřením přírodního kuželníku. K narozeninám Zdeňka Svěráka a k 50 letům divadelní sezony Divadla J.Cimrmana zde bude čekat překvapení pro všechny zúčastněné. Zahraje country skupina Kapelníci. Start samotné Spanilé jízdy v 10:30 za vedení váženého pana Dobroslava Pohla s chotí, přímým směrem do Tanvaldu.

11:30 Program „Půlstoletí s Cimrmanem“ začíná u kostela sv. Františka z Assisi v Tanvaldu-Šumburku příjezdem Spanilé cyklojízdy, přivítáním spanilých jezdců, uvítáním vážených hostů z Divadla Járy Cimrmana, pokračovat bude velkým defilé spanilých jezdců.

12:06 Zdeněk Svěrák a herci Divadla Járy Cimrmana startují pochod „Sladkou dírou k Majáku Járy Cimrmana“.

14:00 Začíná Program oslav v areálu U Čápa a u Majáku s přímým vysíláním a potrvá až do 21:00
Zahájení v přímém přenosu se Zdeňkem Svěrákem a Miloněm Čepelkou, pásmo písní Divadla JC, společné fotografování - velká hromadná fotografie, vyhlášení nejoblíbenější hlášky z her, křest knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“, živé obrazy z Liptákova, vysílání představení „Cimrman v říši hudby“.

19:00 V tanvaldském Kině Jas Járy Cimrmana se hraje představení „Cimrman v říši hudby“.

Ve foyer kina Jas Járy Cimrmana bude výstava „Ze zákulisí Divadla Járy Cimrmana“.
Celý den proběhne v v duchu hesla „Cimrman pomáhá“, program je charitativní. Výtěžek představení bude věnován dobročinnosti - pro obecně prospěšnou společnost Centrum Paraple, Nadační fond Slunce a Nadační fond Českého rozhlasu Světlušku.
Celodenní oslavy připravují v úzké spolupráci Divadlo Járy Cimrmana, Český rozhlas Radiožurnálu, Svazek obcí Mikroregion Tanvaldsko, Město Tanvald a Areál U Čápa Příchovice.
17. 10. 2016 Autogramiáda vzpomínkové knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“
Kde: budova Českého rozhlasu, Vinohradská 12 Praha 1
Více o roce 2017 později."-tekst ze strony http://cimrman.rozhlas.cz/program

Takie zaproszenie kusi niesamowicie,więc się skusiliśmy.
Rano wstajemy odpowiednio wcześnie,jemy śniadanie,pijemy kawę,robimy kanapki,pakujemy plecaki i na spokojnie idziemy na umówine miejsce.Czekamy tylko chwileczkę na Marlenkę i Macieja.Kiedy przyjeżdżają,wsiadamy do samochodu i ruszamy ku nowej przygodzie :)
Podróż mija nam spokojnie,szybko i bezproblemowo.Zostawiamy samochód na parkingu koło tartaku,bierzemy plecaki i aparaty i schodzimy w dół,do "Muzeum Ptačí Budky".


























Kiedy jesteśmy coraz bliżej Muzeum,do naszych uszu dociera muzyka,śmiech i gwar.Spory tłum zgromadził się niedaleko starej stodoły i sceny dostawionej do budynku mieszkalnego.Rozglądamy się ciekawie dookoła,przyglądamy się poprzebieranym ludziom,słuchamy muzyki granej przez tutejszy zespół,robimy zdjęcia i cieszymy się,że możemy uczesniczyć w tym wszystkim :)
Jesteśmy ciut przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy,więc spokojnie,bez tłumu możemy zajrzeć do stodoły.


























"Minimuzeum Na Mlatě" powstało przez przypadek.Małżeństwo Hana i Dobroslav Pohl,postanawia oczyścić starą stodołę i urządzić w niej miejce spotkań ze znajomymi.Poczas sprzątania znajdują mnóstwo starego sprzętu,już nieużywanego w gospodarstwie domowym.Szkoda było to wszystko wyrzucić,więc postanowili stworzyć wystawę příchovického muzea "Doba Járy Cimrmana".I tak 1 listopada 2013 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Minimuzeum,a łańcuch został przecięty przez członka Teatru Járy Cimrmana-Pana Svěráka.Eksponatów w muzeum wciąż przybywa.Przynoszone są przez znajomych,sąsiadów itp.,ale też są pożyczane,jeśli komuś akurat co jest potrzebne.Muzeum cały czas "żyje".:)
Wchodzimy więc do dawnej stodoły i zaczynamy oglądać zgromadzone tu eksponaty.Bez pośpiechu przechadzamy się wśród starych pięknie wyeksponowanych przedmiotów.Robimy zdjęcia i oglądamy je.
















































































































Po obejrzeniu wszystkich eksponatów w Minimuzeum,wychodzimy na zewnątrz.Ludzi jest jeszcze więcej niż było,ale nie dziwi,właśnie przyjechał gość specjalny-Zdeněk Svěrák.

"Zdeněk Svěrák (ur. 28 marca 1936 roku w Pradze) - czeski aktor, komik i scenarzysta.
W 1958 roku ukończył praską Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale języka czeskiego i literatury. Studiował pedagogikę na Uniwersytecie Karola w Pradze. W latach 1958–1961 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Měcholupach w pobliżu Žatca i gimnazjum w Žatcu. W latach 1961–1969 był redaktorem publicznej rozgłośni radiowej Český rozhlas. W latach 1977–1991 pisał scenariusze dla studia filmowego Barrandov Studio. W latach 1961–1969 był członkiem Komunistycznej Partii Czechosłowacji, o czym opowiadał w wywiadzie dla czeskiego magazynu Reflex. W 1989 był jednym z sygnatariuszy petycji Kilka zdań (Několik vět) opublikowanej przez inicjatywę Karta 77.
Jego prace obejmują ponad 300 muzycznych dzieł, sztuk oraz ponad 10 filmów. Najbardziej znane z jego scenariuszy to Kola (Kolja; nagrodzony Oscarem) oraz Szkoła podstawowa (Obecná škola; nominacja do Oscara). Razem z bliskim przyjacielem Ladislavem Smoljakiem stworzyli fikcyjną osobowość Járę Cimrmana (uniwersalny geniusz, wynalazca, sportowiec, kryminalista, poeta, pisarz oraz filozof), który prawdopodobnie zwyciężyłby w głosowaniu na Największego Czecha w 2005 roku (ale fakt, że była to postać fikcyjna, uniemożliwił zwycięstwo).
W 1999 został odznaczony Medalem za zasługi III stopnia.
Jego syn Jan Svěrák jest reżyserem filmowym, znanym m.in. z reżyserii filmu Butelki zwrotne (Vratné lahve) nakręconego na podstawie scenariusza napisanego przez ojca.

Wybrana filmografia.
-scenariusz
2007: Butelki zwrotne (Vratné lahve)
2001: Ciemnoniebieski świat (Tmavomodrý svět)
1996: Kola (Kolja)
1994: Akumulator 1 (Akumulátor 1)
1991: Szkoła podstawowa (Obecná škola)
1985: Wsi moja sielska, anielska (Vesničko má středisková)
1980: Kelner, płacić! (Vrchni, prchni!)
1976: Mareczku, podaj mi pióro (Marečku, podejte mi pero!)
1974: Kto szuka złotego dna (Kdo hledá zlaté dno)
-obsada aktorska
2008: Anatomia gagu (Anatomie Gagu)
2007: Butelki zwrotne (Vratné lahve) jako Josef Tkaloun
2001: Ciemnoniebieski świat (Tmavomodrý svět) jako hinduski członek RAF, jadący na rowerze
1996: Kola (Kolja) jako František Louka
1994: Akumulator 1 (Akumulátor 1) jako Fišárek
1991: Szkoła podstawowa (Obecná škola) jako Fanouš Souček
1985: Wsi moja sielska, anielska (Vesničko má středisková) jako Ryba
1984: Święto przebiśniegu (Slavnosti sněženek) jako kierowca trabanta
1980: Kelner, płacić! (Vrchni, prchni!) jako Parizek
1976: Mareczku, podaj mi pióro (Marečku, podejte mi pero!) jako Slajs
1976: Na skraju lasu (Na samote u lesa) jako Oldrich Lavicka
1969: Skowronki na uwięzi (Skřivánci na niti)."-Wikipedia.

Zanim nastąpi oficjalne powitanie Gościa,idziemy obejrzeć "Muzeum Ptačích Budek".Na ścianie bocznej stodoły,zawieszono sporo różnych,dziwnych,starych ptasich domków.Każda budka ma swą nazwę.Stajemy,przyglądamy się i robimy zdjęcia.
13.06.2015 roku spod "Minimuzeum Na Mlatě",wystartowała jubileuszowa 10 Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana.Na cyklomapie została oznaczona jako "Cimrmanův první krok stranou"-"cimrmanův pierwszy krok w bok".Wtedy też nastąpiło oficjalne otwarcie "Muzeum Ptačích Budek".Domki są różne,mają swoje nazwy i historię.Każda budka jest inna.Są to najczęściej podarunki od nieznajomych,przyjaciół itp...Każdy może przynieść i zostawić tu orygilnalną budkę i najlepiej by od razu miała swą nazwę :)
My po dość długiej sesji zdjęciowej-a jest co fotografować-idziemy na spotkanie z Gościem Honorowym.Razem z Nim idziemy idziemy za stodołę,w której mieści się Minimuzeum.Tu znajduje się kręgielnia pod niebem.Pan Svěrák uroczyście spróbował trzy razy zbić kręgle-co niestety nie jest to takie łatwe,jeśli kula ma toczyć się tylko bocznym pasem.Po kręglach,Gość został poproszony o uroczyste otwarcie Podhledny.




























































































































Podhledna to miejsce w którym można spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy.Po uroczystym otwarciu i przejściu przez to miejsce całego tłumu,wchodzimy my.Bierzemy lusterka w dłonie i zaczynamy oglądanie.Na suficie umieszczono przedmioty i zdjęcia miejsc związne z życiem Járy Cimrmana i Pana Zdeňka Svěráka.Spokojnie,bez pośpiechu oglądamy wszystko w lusterkach,radujemy się i robimy zdjęcia :)




































































































































Kiedy już nacieszymy oczy i aparaty tym nietypowym miejscem,idziemy do Minimuzeum.Tu Radek zasiada za stołem i wpisuje nas do księgi pamiatkowej.Po tym wychodzimy na zewnątrz by obejrzeć uroczysty start Spanilskiej Jizdy cyklosteżkou Jary Cimrmana.Oczywiście najpierw krótka rozmowa z Gościem Honorowym,kilka piosenek zaśpiewanych przez zespół i zdjęcia z aktorem Zdeňkiem Svěrákiem.Jest niesamowicie sympatycznie i wesoło.Start nieco się opóźnia,bo każdy chce mieć zdjęcie z Gościem,a i autograf mile jest widziany.My oczywiście też robimy sobie zdjęcia z Panem Svěrákiem,a w dzienniczkach lądują autografy :)




















































































































I kiedy rowerzyści na starych rowerach,przebrani w stroje z epoki Jary Cimrmana,ruszyli w drogę,my postanawiamy jeszcze chwilkę tu pobyć.Robimy zdjęcia,bawimy się i oglądamy wszystko.KIedy Gość Honorowy opuszcza Velke Hamry,to i my postanawiamy wrócić do samochodu.Oczywiście tylko po to,by ruszyć w dalszą drogę za Jarou Cimrmanem :)








Do dziś nikt nie wie jak wygląda Jara Cimrman :)











































































I tak po kilku niespodziewanych sesjach zdjęciowych docieramy do samochodu,wsiadamy do niego i jedziemy do Tanvaldu :)
Do zobaczenia w Tanvaldzie !!!


2 komentarze:

  1. Mnóstwo wrażeń. Ściana interesująca, rowerzyści też :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama impreza rewelacyjna,więc warto jest to zobaczyć na żywo :)

      Usuń